Onemocnění o kterém se hovoří
ANTRAX – snět slezinná – je akutní, horečnaté onemocnění teplokrevných zvířat a člověka. Nejčastěji se jedná o septikémii s velmi rychlým, fatálním, průběhem. Původcem onemocnění je Bacillus anthracis.
Antrax ej nebezpečná nákaza, kterou může onemocnět skot, prasata, ovce, koně, psi a další zvířata, v případě, že přijdou do styku s virulentním kmenem Bacillus anthracis.
Zvířata která onemocní, ve většině případů hynou. A navíc může dojít s velkou pravděpodobností k přenosu nákazy na člověka. Může dojít k zamoření území, kde zvíře uhynulo, až na několik desítek let, a dojít ke vzniku tzv. antraxového distriktu.
Ke vzplanutí antraxu zpravidla dochází v souvislosti s významnými klimatickými změnami, jako jsou silné deště a záplavy. Pokud se v těchto lokalitách podmínky dané stavem půdy (vlhkostí, teplotou) stanou optimální pro původce antraxu, spóry vyskytující se v půdě se mění na vegetativní formy, množí se a jsou schopny infekce.
Jiná je situace v případě vakcinace. Po vakcinaci jsou zvířata imunní, a zabrání se tak možnému onemocnění zvířat, přenosu nákazy z nemocného a uhynulého zvířete na člověka a zamoření okolí.
Diagnostiku onemocnění není možné založit pouze na klinických příznacích. Pro potvrzení onemocnění je nutné provézt laboratorní vyšetření vzorku krve nebo tkáně pomocí speciálních diagnostických přípravků.
Antrax a jeho rizika:
- onemocnění ohrožuje člověka a teplokrevná zvířata
- spóry Bacillus anthracis dlouhodobě zamořují prostředí
- onemocnění zvířete končí smrtí jedince
- úhyn zvířat a následná likvidace ohniska jsou příčinou značných ekonomických ztrát
Vakcina: ANTRAXEN obsahuje suspenzi spór nepatogenního vysoce bezpečného akapsulárního kmene. Používá se ke specifické profylaxi u všech zvířat, kteá mohou být ohrožena touto nákazou (hospodářská zvířata, psi, kočky, aj.)
(převzato ze Zpravodaje BIOVETY, výrobce vykcíny Antraxen)